::.ساز و آواز.::
"خبرهای روز دنیای موسیقی"
به سایت ما خوش آمدید @MUSICPERSIA

فانتزی ایرانی سورپرایز ساکت برای جشنواره «رنگ موسیقی»
ساعت ۲۲ روز ۲۲ خرداد، تالار وحدت در قالب جشنواره «رنگ موسیقی» میزبان کنسرت کیوان ساکت و گروهش می‌شود. جشنواره رنگ موسیقی به‌عنوان یک فستیوال خصوصی امسال اولین دوره خود را پشت سر خواهد گذاشت. به همین بهانه با کیوان ساکت آهنگساز و نوازنده موسیقی ایرانی گفت‌وگویی انجام داده‌ایم و در آن راجع به علت حضورش در جشنواره «رنگ موسیقی»، رپرتواری که برای این اجرا در نظر گرفته و برنامه‌های آتی‌اش سخن گفته‌ایم:
 • - در آغاز کلام با توجه به اینکه در جشنواره موسیقی فجر سال گذشته شرکت کردید و یکی از بهترین اجراها را هم داشتید چرا حاضر شدید در جشنواره «رنگ موسیقی» که برگزاری آن را بخش خصوصی به عهده دارد شرکت کنید؟
من پیش از این هم سابقه همکاری با آقای میرمحمدی را داشتم و از این همکاری راضی بودم. نحوه برخورد و عملکرد ایشان به عنوان تهیه‌کننده فعال در بخش خصوصی موسیقی قابل‌توجه است. درباره شرکت در جشنواره رنگ موسیقی هم چند ملاقات با ایشان داشتم و طی این جلسات متوجه شدم دید ایشان برخلاف باور موجود مادی نیست و ارائه کار هنری برایشان در اولویت اول قرار دارد. درواقع از شخصیت ایشان به عنوان تهیه کننده بخش خصوصی خوشم آمد. بنابراین من هم سعی کردم با حضور خودم و گروه بزرگی که برای این اجرا در نظر گرفته‌ام سهمی را از کار پرزحمتی که آقای میرمحمدی بر دوش گرفته به عهده داشته باشم.
 
 • - با توجه به هدف اصلی برگزاری این جشنواره که شناساندن رنگ‌های مختلف موجود در موسیقی این سرزمین است تفاوت اساسی رپرتوار گروه‌تان با شیوه مرسوم در کنسرت‌های موسیقی ایرانی را در چه چیزی می‌دانید؟
رپرتواری که در برای این اجرا در نظر گرفته‌ام با آنچه تحت عنوان موسیقی کلاسیک ایرانی در داخل و خارج ایران برگزار می‌شود متفاوت است. آنچه در این عرصه مرسوم بوده معمولاً به این صورت بوده که نوازنده‌ها و خواننده در قالب یک گروه یا کاملاً ایرانی می‌نواختند، یا تلفیقی و یا با یک ارکستر کاملاً ایرانی کنسرت برگزار می‌کردند. در این برنامه‌ها طراح رپرتواری را انتخاب می‌کرد که بر اساس آن کار را با یک پیش‌درآمد آغاز می‌کردند با ساز و آواز ادامه می‌دادند. تصنیف و چهارمضراب  و... هم در این برنامه اجرا می‌شد. بنابراین حجم بسیار زیادی از زمان کنسرت صرف برنامه ساز و آواز می‌شد و 2 نفر به مدت 20 دقیقه ساز و آواز اجرا می‌کردند. بنابراین در چنین شرایطی بار کار گروه سبک می‌شود. از سوی دیگر معمولاً رپرتوار به نحوی انتخاب می‌شد که کارها در یک دستگاه ارائه شود و گوشه‌های مختلف یک دستگاه به مرحله اجرا گذاشته می‌شد.
 
 • - بنابراین شما که با این شیوه موافقت ندارید کدام شیوه را در دستور کار اجراهای خود قرار داده‌اید؟
طراحی‌های من برای رپرتوار یک اجرا اینگونه نیست. من آهنگ‌های مختلف از دستگاه‌های مختلف را انتخاب می‌کنم و از سوی دیگر برای قسمت آوازی هم از خواننده‌های مختلف استفاده می‌کنم که این به نظر خودم نکته بسیار حائر اهمیتی است. استفاده از چندین خواننده برای یک اجرا تنوع کارها را بالا می‌برد. مثلاً برای این اجرا با خواننده قسمت فارسی، کردی و گیلکی داریم.
 
 • - کمی درباره این کنسرت و اتفاقات ویژه این اجرا صحبت کنید.
حضور نوازندگان پیشکسوت و صاحب نامی چون استادان سیاوش ظهیرالدینی، رحیمیان، کریم قربانی، ناصر رحیمی، پورمعین، خورشیدفر و ... که همگی از اساتید بنام و شناخته شده در عرصه موسیقی ایرانی هستند کار گروه من را قابل‌توجه می‌کند. از جمله اعتبارات ارکستر من حضور همین اساتید است. به علاوه 16 نفر به عنوان اعضای گروه کر در این اجرا ما را همراهی می‌کنند. در این کنسرت نوازنده‌ای با ساز جدید سینای داریم که توسط آقای بیگدلی از سازندگان همدانی سازهای ایرانی اختراع شد. این ساز صدای بسیار لطیفی دارد و علاوه بر اینکه صدایش بسیار شبیه بالابان است بسیار خوش صداتر است و می‌توان با آن اجرای مسلط تری داشت. از این حیث آقای بیگدلی ساز جدیدی را به مجموعه سازهای ایرانی اضافه کرد که ما هم در این کنسرت از این ساز استفاده خواهیم کرد.
 
 • - گروه شما ازجمله پرجمعیت‌ترین ارکسترهای موسیقی در ایران است. اداره چنین گروهی با 60 نفر عضو و آن هم به صورت خصوصی کار دشواری است...
این ارکستر به صورت خصوصی اداره می‌شود و از طرف تهیه‌کننده فستیوال «رنگ موسیقی» هم  هیچگونه اصراری برای حضور یک گروه بزرگ وجود نداشت. تهیه‌کننده از ابتدا تمام کارها را به عهده من گذاشت اما به آن خاطر که هم به موسیقی گروهی علاقه دارم و هم به کار گروهی اعتقاددارم تصمیم گرفتم با گروهم در این اجرا حضور پیدا کنم. اما شما می‌دانید جمع‌کردن یک گروه 60 نفره، تمرین با آن‌ها، پرداخت هزینه‌ها و ... کار راحتی نیست. اما این اتفاق دارد می‌افتد و بعد از وقفه‌ای که به خاطر کمبود منابع مالی در تعطیلی گروه افتاد، جهارمین بار است که با این اعضا به روی سن می‌رویم. استقبال هم خوب بوده و انعکاس آنچه از نظر افکار عمومی و مردم دریافت کرده‌ایم، نشان‌دهنده رضایت آن‌هاست. اگر به نحوی حمایت مالی از این گروه افزایش یابد بچه‌هایی که با شور و شوق در این گروه به ساز زدن مشغول هستند می‌توانند با فراق بال به کار خود ادامه دهند.
 
 • - رپرتواری که برای این اجرا در نظر گرفته‌اید شامل چه قطعاتی است و آیا کار جدیدی را هم در این کنسرت اجرا خواهید کرد؟
تمام قطعات این اجرا جدید هستند. قطعات هامون (در مایه نوا)، آها بوگو، قبله، آمان، یادگار خون سرو (بیات شیراز)، باران، زندگی (ماهور)، بهار غم انگیز (همایون)، گل‌های افسرده (شوشتری و اصفهان) از جمله قطعاتی هستند که در این کنسرت اجرا می‌شوند. یک سورپرایز ویژه هم برای مخاطبان و شرکت‌کنندگان در این کنسرت داریم که در قالب یک فانتزی ایرانی به سمع و نظر آن‌ها خواهد رسید. این فانتزی که چهارگاه، همایون، ماهور، بیات شیراز و اصفهان ازجمله مایه‌های تشکیل‌دهنده آن هستند، شامل نغمه‌های ماندگار و خاطره‌انگیزی است که همه ایرانیان آن‌ها را در حافظه موسیقایی خود ثبت و ضبط کرده‌اند. در ادامه چند قطعه فانتزی غربی و مارش ترک هم در این کنسرت اجرا خواهند شد.
 
 • - گویا در این اجرا چهار خواننده در گروه شما حضور دارند؟
وحید تاج، شاهو حسینی، رضا فلاحی کوچک سرایی به عنوان خواننده به ترتیب در بخش‌های فارسی، کردی و گیلکی خواهند خواند. اما با وجود آنکه علاقه داشتیم مجتبی عسگری هم در این کنسرت حضور داشته باشد، به خاطر برخی گرفتاری‌ها او حضور نخواهد داشت.
 
 • - استفاده از خوانندگان فراوان و تا حدود زیادی غیر تکراری در کارهایتان باعث شده برخی بگویند ساکت با خواننده محوری مخالف است...
در حالی که به نظر من اصل بر موسیقی است در شرایط موسیقی ایران به نحوی این باور وانمود شده که موسیقی بدون خواننده یعنی هیچ. این در حالی است که در تمام دنیا موسیقی بی کلام بیشترین طرفدار را دارد و 90 درصد از بزرگان موسیقی دنیا در حوزه موسیقی بی کلام به ارائه کار می‌پردازند. از سوی دیگر شنیدن کارهای موسیقی محور به تربیت شنیداری محتاج است. من با خواننده محور بودن مخالف هستم و دوست دارم همه هنرمندان تراز اول بتوانند کار کنند چرا که در این سطح خواننده یا نوازنده بودن تفاوتی ندارد. مردم زیبایی‌های ارکستر بزرگ را می‌بینند و اگر خواننده گمنام هم باشد اما خوب اجرا کند، استقبال می‌کنند. ممکن است یک کار موسیقایی خواننده نداشته باشد اما بتواند زوایای نهان دل و جان آدمیان را تحت تأثیر قرار دهد.
 
 • - برای اجرا در خارج از کشور هم برنامه ای دارید؟
برای شهریور ماه و مهر ماه یک تور کنسرت در اروپا و امریکا داریم که در طی آن به کانادا، امریکا، سوئد و ... خواهیم رفت. در کنسرت سوئد یک خواننده کرد ما را همراهی می‌کند و ارکستر از ایران به آنجا می‌روند. اما برای کنسرت امریکا و کانادا من به گروهی که آنجا مستقر هستند  و کارهای من را از قبل تمرین کرده‌اند ملحق می‌شوم.
 
 • - به نظر شما تفاوت فستیوال‌های دولتی و خصوصی موسیقی در ایران چیست؟(از منظر استقبال هنرمندان)
استقبال هنرمندان از فستیوال‌های دولتی به خاطر دیدگاه‌های مختلف فکری و سیاسی که از پس برگزاری آن جشنواره‌ها وجود دارد چندان مناسب نیست و خیلی از آن‌ها علاقه ای به شرکت در آن جشنواره‌ها ندارند. اما در فستیوال‌های خصوصی مثل رنگ موسیقی که تهیه‌کنندگی آن‌ها را افراد با حسن نیت بر عهده دارند علاقه‌مندی‌های بیشتری را در بین هنرمندان ایجاد می‌کند چرا که هدف از این فستیوال‌ها موسیقی است نه هیچ‌چیز دیگر.
 
 • - سؤال پایانی اینکه آیا رنگ موسیقی و جشنواره‌هایی از این دست که با حمایت تمام و کمال بخش خصوصی برگزار می‌شوند پتانسیل جریان ساز شدن در موسیقی را دارند؟
«رنگ موسیقی» پتانسیل جریان ساز بودن را دارد. در صورت حمایت اسپانسرها و تهیه‌کنندگان از این برنامه‌ها و حضور هنرمندان پیشکسوت، سرشناس و نام‌آشنا بر اعتبار این فستیوال‌ها افزوده می‌شود.

منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
نوع مطلب :
برچسب ها : اینطور وانمود شده که موسیقی بدون خواننده یعنی هیچ!، کیوان ساکت، جشنواره «رنگ موسیقی»،
لینک های مرتبط :

یکشنبه 1393/03/18
سه شنبه 1398/03/21 03:16 قبل از ظهر

When someone writes an article he/she keeps the image of a user in his/her brain that how a user can be aware of it. Thus that's why this piece of writing is perfect. Thanks!
سه شنبه 1397/02/25 02:42 بعد از ظهر
Find 5-Star Wooden Flooring Consultants.
یکشنبه 1397/02/23 12:29 قبل از ظهر
Fast one hundred fifty palm sander to easy floor.
پنجشنبه 1397/02/20 05:40 بعد از ظهر
We all love our lawns & want them to be perfect.
دوشنبه 1397/01/27 12:59 قبل از ظهر
Interested by refinishing hardwood floors?
دوشنبه 1397/01/13 04:38 بعد از ظهر
Cleans and prepares floor for high polish.
پنجشنبه 1397/01/2 05:26 قبل از ظهر
Bitcoins simply include a string of information.
چهارشنبه 1397/01/1 03:01 بعد از ظهر
Wallets secure funds by guarding our private keys.
سه شنبه 1396/12/29 02:08 قبل از ظهر
I think everything said made a great deal of sense. However, think on this, suppose you composed a catchier title?
I am not suggesting your information is not solid, however
suppose you added a title that grabbed a
person's attention? I mean ::.ساز و آواز.:: - کیوان ساکت:اینطور وانمود شده که موسیقی بدون خواننده یعنی هیچ!
is kinda plain. You ought to look at Yahoo's home page and see how they create post headlines to grab people interested.
You might add a related video or a picture or two to grab people interested about what
you've got to say. In my opinion, it might bring your website a little bit more interesting.
دوشنبه 1396/12/7 03:09 بعد از ظهر
Use sterile cotton swabs to apply the tea tree oil.
سه شنبه 1396/12/1 07:04 قبل از ظهر
Receving your ECM repair is a breeze.
چهارشنبه 1396/10/20 11:03 قبل از ظهر
I visited various web sites however the audio feature for audio
songs existing at this site is in fact superb.
جمعه 1396/10/15 04:06 قبل از ظهر
Superb post however I was wondering if you could write a
litte more on this subject? I'd be very grateful if
you could elaborate a little bit further. Bless you!
دوشنبه 1396/08/22 08:30 بعد از ظهر
My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
I have always disliked the idea because of the costs.

But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on various websites
for about a year and am concerned about switching to another platform.
I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts
into it? Any help would be greatly appreciated!
یکشنبه 1396/08/21 02:36 قبل از ظهر
I am really inspired along with your writing
abilities as neatly as with the format in your weblog. Is this a paid theme or did
you modify it yourself? Anyway keep up the excellent high quality writing,
it is rare to look a nice blog like this one nowadays..
شنبه 1396/08/20 11:17 بعد از ظهر
If you are going for best contents like I do, just go
to see this web page daily since it provides feature contents, thanks
دوشنبه 1396/05/30 03:35 بعد از ظهر
Awesome! Its truly remarkable article, I have got much clear
idea concerning from this paragraph.
دوشنبه 1396/05/30 12:30 بعد از ظهر
This excellent website definitely has all of the information and facts I wanted about this subject and didn't know who to
ask.
دوشنبه 1396/05/16 02:44 بعد از ظهر
I have been surfing on-line more than 3 hours these days,
but I never found any attention-grabbing article
like yours. It's pretty value sufficient for me. Personally, if all website owners and bloggers made excellent content
as you did, the net will probably be much more
useful than ever before.
چهارشنبه 1396/04/14 04:40 بعد از ظهر
Definitely believe that which you stated. Your favorite justification seemed
to be on the net the simplest thing to be aware of.
I say to you, I definitely get annoyed while people consider
worries that they just do not know about.
You managed to hit the nail upon the top and also defined
out the whole thing without having side-effects , people could take a signal.
Will likely be back to get more. Thanks
شنبه 1396/04/10 07:37 بعد از ظهر
Good info. Lucky me I came across your website by accident
(stumbleupon). I've saved it for later!
چهارشنبه 1396/01/23 09:36 قبل از ظهر
Hello superb website! Does running a blog similar to this take a lot of
work? I've absolutely no knowledge of programming however I had been hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any ideas
or techniques for new blog owners please share. I know this is
off topic but I just wanted to ask. Appreciate it!
چهارشنبه 1396/01/16 08:32 قبل از ظهر
Thank you for the good writeup. It in truth was a amusement account it.

Look complex to more brought agreeable from you!
However, how could we communicate?
سه شنبه 1396/01/15 06:47 قبل از ظهر
Spot on with this write-up, I honestly feel this web site needs
a lot more attention. I'll probably be returning to read through more, thanks for the advice!
سه شنبه 1396/01/15 01:16 قبل از ظهر
Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering
if you get a lot of spam remarks? If so how
do you prevent it, any plugin or anything you can suggest?
I get so much lately it's driving me insane so any help is very much appreciated.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، خوش آمدید به سایت من .
لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وب سایت ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما را در بهتر شدن كیفیت مطالب یاری کنید.

دوران جهان بی می و ساقی هیچ است بی زمزمه ساز ایرنی هیچ است هرچند در احوال جهان می نگرم حاصل همه عشرت است و باقی هیچ است

مدیر وبلاگ : AVAZ
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر
Instagram
saazvaavaz.mihanblog.com Alexa/PageRank
کلیه حقوق این وبلاگ برای ::.ساز و آواز.:: محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic